مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

تشخیص بدهی خوب
تشخیص بدهی خوب
سرمایه گذاری

تشخیص بدهی خوب 

چگونه یک بدهی خوب را از یک بدهی بد تشخیص دهیم؟

بسیاری از مشاوران مالی معتقدند بدهی خوب وجود ندارد و راهی نیز برای تشخیص بدهی خوب وجود ندارد. حتی همه ی آنها توصیه می کنند در اسرع وقت بدهی های خود را صاف کنید و تا می توانید از بدهکار بودن و قرض و وام گرفتن دور بمانید. اما آیا این همیشه امکان پذیر است؟ آیا این بهترین توصیه است؟

ما در این مقاله قصد داریم به ضد این استدلال بپردازیم. زمانی و شرایطی که در واقع بدهی یک چیز خوب محسوب می شود. این بدان معنا نیست که بخواهیم بگوییم همیشه بدهکار بودن خوب است، بلکه یک بدهی مشخص، تحت یک سری شرایط خاص و در برخی مواقع بهتر از این است که اصلا وجود نداشته باشد. در این مقاله مطلبی نوشته نشده است دال بر اینکه قرض یا وام گرفتن برای تعطیلات و سرگرمی و یا خرید کردن کار درستی است.

برای اینجاد ثروت می توان از بدهی به عنوان یک اهرم استفاده کرد

بیشتر ما پول کافی برای پرداخت هزینه های کلان مثل خانه یا شروع یک کسب و کار نداریم. حداقل نمی توانیم به طور نقد همه ی مبلغ آن را بپردازیم. بدهی بخشی از خرید خواهد بود و ممکن است چیز بدی هم نباشد.

به عنوان یک قاعده می خواهم به شما بگویم، اگر می توانید با نرخ بهره پایین تر از بازده سرمایه گذاری وام بگیرید، پس بهترین راه برای خرید خانه وام گرفتن است.

یا به عنوان مثال، اگر می توانید وام خرید خانه را با ۴ درصد سود در سال بگیرید و فکر میکنید ارزش ملک شما در سال چیزی بیشتر از ۴ درصد بالا می رود در این صورت بهتر است برای خرید خانه وام بگیرید تا اینکه بخواهید همه پول خرید خانه را نقد بپردازید. همچنین، اگر ۱۰۰ هزار دلار با ۱۰ درصد را برای کسب و کار مورد نظرتان وام میگیرید و این کسب و کار در سال ۵۰ هزار دلار درآمد دارد، ایده وام گرفتن راه حل خوبی است.

در هر دو این مثال ها، اگر وام هایی که برای کار خود میگیرید نرخ بهره ثابت داشته باشد، خود وام ها استهلاک خود را جبران می کنند و معمولا پس از پایان یافتن پرداخت وام ها، این سود حتی بیشتر هم می شود. شما وام را با سود مالی بسیار، اهرم قرار داده اید.

بدهی میتواند سپری در برابر تورم باشد

به عبارت ساده تر، اگر وامی با ۵ درصد بهره را می پردازید و نرخ تورم از ۳ درصد به ۱۰ درصد افزایش یابد، در شرایطی خواهید بود که وام خود را با دلاری ارزانتر گرفته اید. بعلاوه، از آنجا که نرخ تورم همیشه در حال افزایش است مطمئنا می توانید بازده بیشتری را از پول خود کسب کنید.

در چنین شرایطی دو تا سه درصد بالاتر از نرخی که وام گرفته اید درآمد خواهید داشت. این شرایط تا زمانی که وام را پرداخت می کنید ادامه خواهد داشت. در ضمن، این یک پیروزی مالی کامل برایتان محسوب می شود.

موارد مرتبط با نرخ بهره

برای اینکه بتوانید بدهی تان را یک بدهی خوب بنامید، نرخ بهره ای را که بانک پرداخت میکند باید یکی از مزایای بدهی شما به بانک باشد. این یعنی نرخ بدهی باید پایین تر از بازدهی باشد که می توانید در سایر سرمایه گذاری ها به دست آورید. به عنوان مثال، سهام به طور متوسط ۸ درصد بازده سالانه دارد. اگر بتوانید با نرخ بهره زیر ۸ درصد وام بگیرید پس احتمالا بدهی تان یک بدهی خوب است.

محاسبه نرخ بهره کار سختی نیست. وام ها معمولا نرخ هایی دارند که می توان راحت آن را محاسبه و سپس مقایسه کرد. البته همه وام ها بدهی خوب نیستند مگر اینکه بتوانید وامی بگیرید که نرخ بهره آن از نرخ تورم کمتر باشد. این تنها معیار برای سنجش یک بدهی خوب است.

به عنوان مثال اگر بتوانید وامی برای خرید خودرو با ۴ درصد نرخ بهره بگیرید و مبلغ پولی که دارید را برای بازنشستگی خود سرمایه گذاری کنید که به شما ۸ درصد سود پرداخت میکند و تا آن زمان وام خودرو را پرداخت کنید، شما برنده شده اید. یعنی در واقع شما وام نگرفته اید بلکه ثروتمند شده اید.

نرخ های بهره همیشه ثابت نیستند و با تغییر شرایط تغییر می کنند

سناریو هایی که در مورد بدهی در بالا گفتیم در صورتی خوب است که نرخ بهره ثابت باشد. اگر چه این خطر نیز وجود دارد که ارزش خانه، یا درآمد حاصل از کسب و کار و یا بازده سهام آنطور که انتظار داریم پیش نرود. وام در یک مدت زمان مشخص پرداخت می شود و نرخ بهره آن نیز باید مشخص باشد.

در صورت تغییر نوع بدهی و نرخ بهره این نتایجی که در بالا گفتیم اتفاق نمی افتد و وام گرفتن توصیه نمی شود. هر گاه در تلاش برای گرفتن وام برای کسب درآمد هستید، باید یک مقدار ریسک را نیز در نظر بگیرید. تغییر نرخ بهره می تواند ریسک کار شما را تا سطح غیر قابل قبولی افزایش دهد. در حقیقت، اگر نرخ بهره با توجه به تغییر شرایط افزایش یابد، تمام مزایای وام گرفتن و استقراض با نرخ بهره پایین بی معنی خواهد شد. درست است که حتی اگر تغییر نرخ بهره ای که اکنون می توانید به دست آورید باید پایین تر از نرخ ثابت باشد. اما عدم وجود سقف نرخ، می تواند وام را به یک بدهی بد تبدیل کند.

ما در دوره ای زندگی می کنیم که نرخ های بی سابقه ای وجود دارند. هر پولی که الان قرض میگیریم باید با نرخ بهره آن قفل شده باشد. در غیر اینصورت می تواند نمایانگر سقوط وام گیرنده ای باشد که به چرخش و تغییر نرخ بهره توجهی نکرده است.

تا زمانی که خود بدهی را برای خرید داراییهای تولید کننده درآمد استفاده می کنید ( بدهی که بازده بیشتری نسبت به پرداخت بهره آن به شما می دهد)، پس به احتمال زیاد به دنبال یک بدهی خوب هستید.

آیا شما هم شرایط دیگری می شناسید که بدهی خوب را از بدهی بد جدا می کند؟ آن ها را با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *