مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

ترید آگاهانه : یادگیری نحوه ی حضور در هنگام تجارت
ترید آگاهانه : یادگیری نحوه ی حضور در هنگام تجارت
بورس امریکا

ترید آگاهانه : یادگیری نحوه ی حضور در هنگام تجارت 

گفته شده است مغز انسان حدود ۱۰۰ میلیارد نورون دارد و قدرت هر یک از این نورون ها برای پس دادن اطلاعات در هر ثانیه ۲۰۰ برابر خودشان است. این نشان می دهد که اطلاعات زیادی در ذهن ما جای میگیرد. بنابراین جای تعجب نیست که ما گاهی اوقات به صورت خودکار شروع میکنیم به تصمیم گیری و حتی بدون اینکه فکر کنیم عمل میکنیم.

پس وقتی نتیجه ی این اقدامات برای تجارت ما تا این حد سودمند است ( مثل زمانی که در حال از دست دادن داراییمان هستیم و ضرر میکنیم) باید آنها را تقویت کنیم. اما زمانی که سرعت این نورون ها باعث میشوند واکنشی نشان دهیم که باعث ضرر به خودمان میشود ، باید قبل از اینکه اقدامی انجام دهیم تلاش کنیم تا آنها را شناسایی کنیم. اینگونه است که ایده ی ذهن آگاهانه میتواند در تجارت به ما کمک کند.

و حالا موضوعی کاملا متفاوت

جان کلیس تصویر فوق العاده ای از ذهن آگاه را نشان داده است.

کلیس همیشه وقتی در گروه نمایشی که کار میکرد از این متعجب میشد که چرا بعضی با استعداد تر از او هستند و مدام ایده ها و نوشته های خلاقانه ای به ذهنشان میرسد. وی زمانی که در سال ۱۹۹۱ در یک سخنرانی که در مورد یک ویدئوی هنری شرکت داشت ، پس از تفکر و مشاهده ی زیاد این موضوع را فهمید. ( این فیلم ویدئویی تولید کشور انگلستان بود).

کلیس هم مانند بسیاری از نویسندگان متوجه شد که اگر ایده ای که به ذهنش میرسد را تا ۱۰ دقیقه ی اول که پشت میز کارش نشسته است شروع نکند، خیلی بی قرار میشود. حجم عظیم افکار شروع به بارش میکرد و او را احاطه میکردند. خرید کاغذ، تعمیر سینک ظرفشویی و برنامه ریزی ها و غیره و غیره .

کلیس فهمید که این افکار فقط بهانه ای هستند تا او را مجبور کنند از پشت میزش بلند شود و بی قراری اش را تمام کند. اما در بین همین افکار فهمید که اگر به این افکار اجازه ی رشد دهد، پس آنها را تایید کرده است. همین موضوع به او فهماند که بیشتر در محل کارش بماند و در مورد فضایی که قرار است بنویسد بیشتر تامل و تفکر کند و تصمیم بگیرد تا بهترین طرح ها را خلق کند.

مشخص شد که همکاران کلیس به اندازه ای که خود کلیس در طول این فرایند آگاهانه عمل میکند، آگاه نبودند. کلیس برای اینکه با این افکار تصادفی و ناگهانی بتواند مواجه شود اولین فرضیه و نه بهترین فرضیه را نوشت تا همکارانش نیز بتوانند به بی قراری های خود پایان دهند.

حضور در بازار و ترید آگاهانه

به همان روشی که کلیس راه را رفته باید این کار را انجام داد. زیرا این روش برای تجارت نیز مناسب است و کاربرد دارد.

برای مثال، وقتی برخی تریدرها در یک معامله برنده میشوند و سود میکنند، میخواهند این روند سود کردن را تند تر کنند و به همین دلیل مضطرب میشوند. حتی اگر هنوز به قیمت هدف نرسیده باشند و دلیلی برای بستن موقعیت وجود نداشته باشد. توجه کردن به اضطراب و تایید کردن آن می تواند منجر به بستن معامله پیش از موعد شود و سود را کاهش دهد.

ساختار ذاتی بازار می تواند در ایجاد یک ذهن آگاه بسیار مفید باشد. به عنوان مثال، ممکن است برنامه ریزی کنید تا به شما یادآوری کنند از ترید کردن در هنگام ظهر خودداری کنید ( این زمان، زمانی است که معمولا بازار بدون روند است)، مهم نیست چقدر یک معامله مفید باشد، کاری که باید انجام دهید این است که فقط آخر هفته ها آن هم خیلی کوتاه ، درآمدهای فصلی، اخبار اقتصادی هر ماه را بررسی کنید تا بتوانید در بازار حضور داشته باشید.

هدف این است که خودتان کنترل ذهنتان را در دست داشته باشید تا بتوانید از طرز تفکر خود آگاه باشید تا بتوانید تفکرات منفی و مضری که به صورت اتوماتیک وارد ذهنتان میشود را مسدود کنید.

یک ذهن آگاه می تواند ترید آگاهانه نیز داشته باشد.  وقتی این تکنیک را به طور دقیق به کار ببرید و آن را مرتبا تمرین کنید متوجه میشوید که چطور میتوانید از آن استفاده کنید. میتوانید از یک مربی در تجارتتان استفاده کنید. شخصی که می تواند عادات تجاری بد شما را به خوبی تشخیص دهد و به شما در طراحی استراتژی ها کمک کند و بتواند افکار ناگهانی و تصادفی مضر را به شما گوشزد کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *