فعالیت در بورس به دلیل شرایط امروزی جهان تبدیل به یکی از فعالیت های پرطرفدار در بین مردم شده است. روزانه عده زیادی به این بازار وارد شده و به فعالیت می پردازند. تفاوتی ندارد افراد در بورس چه سرمایه ای داشته باشند چراکه امکان خرید سهام تقریبا با هر میزان سرمایه ای وجود دارد. اما در این بین ممکن است نکاتی نادیده گرفته شده یا به آن توجه کافی نشود.

اهمیت این نکات به اندازه ای زیاد است که شاید بتوان گفت بخش زیادی از سوددهی و یا حتی ضرردهی معامله گرها به آن ها بستگی دارد. این نکات که عمدتا در بین مردم با نام ترفندهای بورس شناخته می شوند عموما در کلاس ها و یا سمینارهای آموزش بورس مورد بحث و تحلیل قرار گرفته و در نهایت به شرکت کنندگان ارائه می شود.

از دیگر ویژگی های مهم ترفندهای بورس این است که در کم ترین زمان ممکن می توانند تجربه چندساله افراد حرفه ای و خبره را به شما منتقل کنند. در این صورت حتی یک فرد مبتدی هم با کمک این ترفندها می تواند به خرید و فروش سهام در این بازار پر نوسان بپردازد.

(البته تا حد امکان این کار برای افراد بی تجربه و مبتدی توصیه نمی شود) با این وجود باید توجه داشت صرفا رعایت و عمل کردن به این نکات منجر به سودآوری شما نخواهد شد و بهتر است در کنار این ترفندها از مشاوره افراد مجرب و یا شرکت در کلاس های آموزشی بهره ببرید.

موضوع دیگری که پیش از ذکر ترفندهای بورس لازم است به آن اشاره کنیم نوسانات این بازار می باشد. درست است که همه افراد و معامله گرها دوست دارند در بازار بورس سهامی را خریداری کرده و ارزش آن سهام رشد صعودی پیدا کند و سپس آن را بفروشند و این کار را بارها و بارها تکرار کنند؛

اما اگر بخواهیم روراست باشیم احتمال این که یک سهام را خریداری کنید و مطمئن باشید که صد در صد ارزش آن سهام رشد می کند بسیار کم می باشد.(حتی حرفه ای ترین معامله گران بورس نیز نمی توانند به صورت قطعی از افزایش ارزش یک سهام اطمینان داشته باشند) چراکه همانطور که اشاره شد بازار بورس یک بازار پرنوسان است و به دلیل همین نوسانات امکان ندارد شخصی بتواند به طور قطعی بگوید که سهامش رشد خواهد کرد و احتمال هیچ ضرری وجود ندارد(امروزه با توجه به افزایش اهمیت فعالیت در این بازار، افراد سودجو با دادن وعده های این چنینی باعث ضرر افراد بسیاری شده اند).

حال که با سودها و ضررهای احتمالی بازار بورس آشنا شده اید، نوبت به بحث در خصوص ترفندهای بورس می باشد. همانطور که پیش تر ذکر شد این ترفندها سود قطعی برای شما به ارمغان نمی آورند بلکه شانس موفقیت شما در بورس را افزایش می دهند؛ بنابراین هر اندازه توجه بیشتری به این نکات داشته باشید و به آن ها عمل کنید، احتمال موفقیتتان در این عرصه بیشتر خواهد شد. حال اگر به یادگیری این ترفندها علاقه دارید تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

به دروغِ “در شرایط مبهم، بازار بورس مناسب معامله نیست” توجهی نکنید

بسیاری افراد هنگامی که شرایط بورس کمی پیچیده می شود یا ارزش بسیاری از سهام ها کاسته می شود برای مدتی از فعالیت در بورس صرف نظر می کنند. دقیقا اینجاست که تفاوت یک فرد مبتدی با افراد حرفه ای مشخص می شود.

مادامی که فرد مبتدی از ترس ضرر کردن فعالیت در بازار بورس را برای مدتی کنار می گذارد افراد حرفه ای بدون شتاب زدگی و با انجام معاملات کم ریسک به سوددهی می رسند. دلیل سود این افراد علاوه بر دانش و مهارتشان، توجه نکردن به دروغی است که پیش تر به آن اشاره کردیم. متخصصان بازار بورس می دانند که حتی در شرایط بد اگر بدون شتابزدگی، صف گرایی و به صورت کم ریسک به فعالیت در بورس بپردازند می توانند سود قابل توجهی کسب نمایند.

پیش از خرید یک سهم تحقیق کنید

برای بسیاری از معامله گرها پیش آمده است که تحت تاثیر جو موجود در این بازار به صورت احساسی و بدون انجام هیچ تحقیقی سهام شرکتی را خریداری کرده اند و پس از مدتی با کاهش ارزش سهام مورد نظر مجبور به فروش آن با قیمتی بسیار کم تر شده اند.

به همین دلیل است که اهمیت تحقیق در این بازار بیش از هر مورد دیگری است. البته تجربه نیز عامل تاثیر گذار دیگری است که بحث در خصوص مزایا آن در این بخش نیاز نیست. بنابراین یکی از ترفندهای بورس که دارای اهمیت زیادی است، تحقیق پیش از خرید سهام می باشد؛

با این حال اگر سهامی با استقبال افراد زیادی رو به رو شده بود و شما نیز دوست نداشتید از این غافله عقب بمانید می توانید پیش از اقدام برای خرید سهام مورد نظر، از مشاوره مشاوران خبره و مجرب در این زمینه استفاده کنید.

یک سهم را با در نظر گرفتن ارزش آن در تمام گروه های بازار خریداری نمایید

ترفند دیگری که در بورس بسیار کاربردی است عدم توجه مطلق به عرضه و تقاضا می باشد. هنگامی که شما قصد خرید سهمی را دارید مسلما یکی از پارامترهای اساسی تان بررسی عرضه و تقاضا سهام ذکر شده است. با این وجود عرضه و تقاضا نباید تنها عاملی باشد که به آن توجه می کنید.

همواره به یاد داشته باشید ذات ارزش یک سهم را نه فقط عرضه و تقاضای آن بلکه تمام گروه های بازار تعیین می کنند. بنابراین دفعه دیگری که قصد خرید سهامی را داشتید پس از بررسی عرضه و تقاضای سهم حتما به ارزش آن در گروه های مختلف بازار نیز توجه ویژه ای داشته باشید چراکه بخش عمده ارزش این سهم را بازارهای مختلف تعیین می کنند.

بینش خود را در زمینه های سیاسی و اقتصادی گسترش دهید

سهامداران و یا معامله گرهای موفق درست مانند شطرنج بازان عمل می کنند. آن ها قادر هستند قبل از آن که بازار تغییر جهت بدهد آن را تشخیص داده و متناسب با آن اقدامات لازم را انجام دهند. درست است که این کار در وهله اول ناشدنی و حتی کمی غیرممکن به نظر می رسد اما با کسب تجربه و مطالعه کتاب های آموزشی پس از مدتی در این کار پیشرفت خواهید نمود.

با این وجود اگر بخواهیم توصیه ای در این زمینه به شما بکنیم تا بیش از قبل در زمینه بازار بورس پیشرفت کنید آن توصیه این است که بینش خود را به یک زمینه محدود نکنید و سعی در گسترش بینش خود در زمینه های مختلف به خصوص اقتصادی و سیاسی داشته باشید.

زمان مناسب خروج را تشخیص دهید

عمل کردن به این ترفند که یکی از مهم ترین ترفندهای بورس به حساب می آید آنقدرها هم که به نظر می رسد کار ساده ای نیست. بسیاری از سهامداران هنگامی که ارزش سهامشان به صورت صعودی در حال رشد است به طور کلی فکر فروش آن را از سر خود بیرون می کنند.

این افراد تنها هنگامی سهام خود را می فروشند که کمی ضرر کرده باشند و ارزش سهامشان رو به کاهش باشد. مهارتی که این افراد از آن برخوردار نیستند “تشخیص زمان مناسب” خروج است. اگر افراد کمی وقت بگذارند و در این مهارت حرفه ای شوند قادر خواهند بود سود بسیار بیشتری نسبت به قبل دریافت کنند.

با توجه به ابزارها و وسایل امروزی تشخیص لحظه ورود کار بسیار ساده ای است اما برخلاف آن تشخیص زمان خروج مهارتی است که با تحقیق و مطالعه و تجربه به دست می آید.

توجه به نشانه های سهامی که درحال سقوط است یکی از مهم ترین ترفندهای بورس می باشد

از دیگر ترفندهای بورس می توان به بررسی نشانه های سهام مختلف اشاره نمود. هر سهام یک سری نشانه دارد که با کمک آن ها می توان تا حدود زیادی آینده آن را پیشبینی کرد. حال یکی از ترفندها و مهارت های یک معامله گر خوب این است که به خوبی این نشانه ها را بشناسد. اجازه دهید برای درک بیشتر این موضوع چند مثال برایتان بزنیم. سهامی که درحال سقوط است نشانه های زیر را دارد.

  • در هر محفلی در رابطه با آن صحبت می کنند.
  • دائما به آن پول تزریق می شود.
  • افراد آماتور از آن سهام سود می برند.
  • بسیاری از افراد معتقد به صعود ارزش سهام هستند و به سایرین نیز آن را پیشنهاد می کنند.
  • دائما اخبار خوبی از آن به گوش می رسد.
  • سفته بازی به اقدامی رایج در آن تبدیل شده است.

با توجه به نکات گفته شده اگر قصد خرید سهامی را داشتید و نشانه های بالا را در آن دیدید بهتر است پیش از خرید تحقیق بیشتری در خصوص آن انجام دهید.

اگر ابهامی وجود دارد پیش از هرچیز آن را برطرف کنید

برای تبدیل شدن به یک معامله گر حرفه ای باید برای هر ابهامی جوابی پیدا کنید. شما نباید نسبت به افت و خیزهای بازار و تاثیر آن بر ارزش سهام مورد نظر خود بی تفاوت باشید. مهم ترین ویژگی که در این جا به کمکتان می آید تجربیات قبلی است.

اگر مدتی در بازار بورس فعالیت داشته باشید پس از مدتی می توانید علت بسیاری از افت و خیزها را شناسایی کرده و با توجه به آن ها اقدام به خرید سهام کنید. در این شرایط احتمال ضرر کردنتان(به دلیل رفع ابهام های موجود) بسیار کاهش می یابد و با حفظ سرمایه قادر خواهید بود معاملات موفق بیشتری نسبت به قبل داشته باشید. بنابراین می توان نتیجه گرفت رفع ابهام یکی از مهم ترین ترفندهای بورس به حساب می آید.

داشتن نقدینگی یکی دیگر از ترفندهای بورس می باشد

دارا بودن نقدینگی همواره یک مزیت بزرگ برای سهامداران به حساب می آید. با این وجود برای بسیاری از افراد امکان این که همیشه نقدینگی داشته باشند غیرممکن به نظر می رسد. اما قصد داریم در این قسمت ترفندی را ذکر کنیم تا به کمک آن بتوانید هر زمان که قصد خرید سهام دیگری را داشتید در کم ترین زمان این کار را انجام دهید. این ترفند چیزی نیست جز خرید سهامی که ارزش نقد شوندگی بالا دارند.

عده زیادی هنگامی که سهمی را خریداری می کنند بررسی نقدشوندگی آن را از یاد می برند. این اتفاق زمانی می افتد که افراد به صورت شتاب زده سهمی که فکر می کنند در آینده ارزش زیادی خواهد داشت بدون در نظر گرفتن سایر پارامترها خریداری می کنند.

در این شرایط این اشخاص هنگامی که نماد مناسب تری را پیدا کنند به دلیل کمبود نقدینگی قادر نخواهند بود تا سریعا سهام قبلی را فروخته و سهام مورد نظرشان را تهیه نمایند. بنابراین اگر قصد دارید در بازار بورس روز به روز پیشرفت کنید بهتر است توجه ویژه ای به نقدینگی سهام خود داشته باشید.

جمع بندی

در پایان بهتر است به این موضوع اشاره کنیم که ترفندهای ذکر شده(همانطور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم) به تنهایی شما را به سود نمی رسانند بلکه راه را برای شما هموار تر می کنند. درست است که این ترفندها چند نمونه از مهم ترین ترفندهای بورس به حساب می آیند اما مطمئنا با تحقیق و مطالعه بیشتر می توانید ترفندهای بیشتری را نیز یاد بگیرید.
به یاد داشته باشید برای تبدیل شدن به یک معامله گر و یا حتی فراتر از آن یک متخصص در زمینه بورس نیاز است روزانه به تحقیق و مطالعه در رابطه با این بازار بپردازید و همچنین این جمله را نیز در نظر داشته باشید که یک معامله گر خوب معامله گری است که از افراد بدبین سهام میخرد و به افراد خوشبین سهام می فروشد.

توصیه نهایی ما به شما این است که پیش از هرچیز با احتیاط و بدون شتاب زدگی به بازار بورس وارد شده و معامله کنید؛ تحت تاثیر جوهای مختلف قرار نگیرید و پیش از معامله هر سهمی به طور کامل راجع به آن تحقیق کنید و مهم تر از همه از شکست نترسید.

از هر شخص موفقی در حوزه بورس بپرسید به شما خواهد گفت که شکست یکی از دلایل پیشرفت او بوده است. البته این موضوع به این معنی نیست که بدون بررسی شرایط فقط و فقط شکست بخورید بلکه بدین معناست که تا حد امکان تلاش خود را برای موفقیت بکنید و در صورتی که با شکست مواجه شدید از آن درس گرفته تا دیگر به آن صورت شکست نخورده و متحمل ضرر نشوید.

ممنون از اینکه تا پایان این بخش با موضوع ترفندهای بورس همراه ما بودید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید