قیمت طلا از پایین ترین حد چند هفته ای خود بازیابی می شود در حالی که قدرت این روند کوتاه مدت صعودی محدود به نظر می رسد.

طلا در ناحیه 1810 دلار مورد حمایت خریداران قرار گرفت و از پایین ترین سطح چهار هفته ای که در اوایل این سه شنبه به ثبت رسید، یک روند صعودی اصلاحی قوی را دنبال کرد.

نماد XAUUSD از پایین ترین حد چند هفته ای خود بهبود می یابد و پتانسیل صعودی آن محدود به نظر می رسد

تحلیل بنیادی طلا

به دنبال روند صعودی قوی اخیر، دلار آمریکا شاهد مقداری برداشت سود از اوج دو دهه اخیر خود بود که در روز دوشنبه در بحبوحه کاهش نرخ بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده ثبت شد.

این به نوبه خود، به عنوان یک عامل کلیدی در نظر گرفته می شود که حمایت خریداران از طلا در مقابل دلار را افزایش می دهد. اگرچه ترکیبی از عوامل ممکن است معاملهگران را از ورود به معاملات با انتظارات  صعودی باز دارد.

تغییر در احساس ریسک جهانی

کاهش انتظارات تورمی معامله گران می تواند به عنوان یک باد مخالف برای قیمت این فلز گرانبها عمل کند.

علاوه بر این، انتظارات برای تشدید سیاست تهاجمی تر توسط فدرال رزرو نسبت به نرخ بهره ممکن است سناریو نزولی قیمت طلا را تقویت کند.

ارقام حیرت آور در شاخص تورم مصرف کننده در ایالات متحده که روز جمعه منتشر شد، گمانه زنی ها در مورد اینکه فدرال رزرو نرخ بهره را سریعتر از پیش بینی ها افزایش دهد، بیشتر کرد.

در واقع، بازارها در طول سه جلسه بعدی افزایش  175 واحد بر ثانیه نرخ بهره را قیمت گذاری می کنند که به معنای حداقل یک افزایش 75 واحدی در ثانیه تا سپتامبر است.

تحلیل قیمت طلا

این اتفاق بازده اوراق دو ساله خزانه داری راکه به عنوان شاخصی  به منظور اعمال سیاست فدرال رزرو تلقی می شودبه بالاترین حد خود در 15 سال اخیر و شاخص نرخ بازده اوراق قرضه 10 ساله دولت ایالات متحده را به بالاترین سطح خود از آوریل 2011 رساند.

از این رو، تمرکز بر نتیجه نشست دو روزه سیاست پولی FOMC که قرار است روز چهارشنبه اعلام شود، باقی خواهد ماند.

با این وجود، به نظر میرسد که سناریو نزولی به شدت تقویت شده است.

بنابراین، هر حرکت قیمت به سمت بالا ممکن است همچنان به عنوان یک فرصت فروش تلقی شود و خطر از بین رفتن سریع آن وجود دارد.

در غیاب هر گونه انتشار اقتصادی اساسی در بازار از سوی ایالات متحده، بازده اوراق قرضه ایالات متحده همچنان نقش کلیدی در تأثیرگذاری بر پویایی قیمت دلار خواهد داشت.

Source: Fx Street

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید