طلا برای پنجمین هفته متوالی متحمل ضررهای سنگین شد و برای اولین بار در نزدیک به یک سال گذشته به زیر 1700 دلار سقوط کرد. تقویت گسترده دلار آمریکا و بدتر شدن چشم انداز تقاضا برای فلز زرد در بحبوحه نگرانی های رو به رشد رکود همچنان بر قیمت تاثیر می گذارد. با ورود فدرال رزرو به دوره خاموشی در 16 جولای، سرمایه گذاران به داده های ایالات متحده در هفته آینده توجه زیادی خواهند کرد تا دریابند که آیا بانک مرکزی ایالات متحده افزایش 100 واحدی (bps) نرخ بهره را در جولای انتخاب خواهد کرد یا خیر.

تحلیل طلا در هفته گذشته

جریان های امن در ابتدای هفته بر بازارهای مالی حاکم بود. نگرانی‌های مجدد در مورد اعمال قرنطینه توسط چین برای مهار شیوع زیرشاخه بسیار عفونی BA.5 omicron، سرمایه‌گذاران را مجبور کرد به دنبال پناهندگی بروند. در اروپا، تعمیر و نگهداری سالانه خط لوله گاز نورد استریم 1 آغاز شد و نگرانی ها در مورد تاخیر عمدی روسیه در بازگشایی برای کاهش بیشتر عرضه گاز به اروپا را زنده کرد. دلار آمریکا قدرت خود را در روز دوشنبه حفظ کرد و XAUUSD در محدوده منفی بسته شد.

به دنبال حرکت پرتلاطم بازار روز سه شنبه، قیمت طلا در روز چهارشنبه نوسان شدیدی داشت. داده های منتشر شده توسط اداره آمار کار ایالات متحده نشان می دهد که تورم در ایالات متحده، همانطور که توسط شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) اندازه گیری می شود، به بالاترین سطح خود در چهار دهه گذشته جهش کرد و در ژوئن از 8.6 درصد در ماه می به 9.1 درصد رسید. . این رقم از انتظار بازار 8.8 درصد فراتر رفت. اگرچه XAUUSD با واکنش اولیه به 1700 دلار سقوط کرد، اما توانست در جلسه اخیر آمریکا یک جهش مجدد داشته باشد و در نهایت به افزایش روزانه کمی دست یافت.

با این وجود، نرخ دلار آمریکا در روز پنجشنبه با ارزیابی مجدد چشم انداز نرخ فدرال رزرو در مورد گزارش تورم داغ توسط سرمایه گذاران افزایش یافت. رافائل بوستیک، رئیس فدرال رزرو آتلانتا، در پاسخ به این سوال که آیا FOMC پس از آخرین ارقام CPI، افزایش درصدی کامل نرخ بهره را در نظر خواهد گرفت، “همه چیز در جریان است”. ابزار FedWatch گروه CME نشان داد که احتمال افزایش 100 bps نرخ در ماه جولای از 10 درصد تنها یک هفته قبل به بالای 80 درصد رسید. به نوبه خود، شاخص دلار آمریکا (DXY) به بالاترین سطح خود در نزدیک به 20 سال گذشته بالای 109.00 رسید و طلا به پایین ترین سطح خود از آگوست 2021 به 1697 دلار رسید.

کریستوفر والر، رئیس فدرال رزرو، در اظهار نظر در مورد آخرین تحولات بازار، استدلال کرد که ممکن است بازارها با افزایش قیمت 100 واحدی (bps) نرخ بهره در ماه ژوئیه، از خود پیشی گرفته باشند. والر در ادامه توضیح داد که طرفدار افزایش 75 واحدی در ژوئیه است، اما افزود که اگر داده‌های خرده‌فروشی و مسکن قوی‌تر از حد انتظار باشد، می‌تواند به سمت افزایش نرخ بیشتر متمایل شود. به دنبال این اظهارنظرها، احتمال افزایش ۱۰۰ واحدی در ثانیه در ماه جولای به ۵۰ درصد کاهش یافت و دلار وارد مرحله تثبیت شد و به طلا اجازه داد کمی بالاتر از ۱۷۰۰ دلار روی آب بماند.

روز جمعه، اداره سرشماری ایالات متحده گزارش داد که فروش خرده فروشی با 1 درصد افزایش به صورت ماهانه به 680.6 میلیارد دلار در ماه ژوئن رسیده است. اگرچه این چاپ از پیش بینی بازار 0.8% فراتر رفت، دلار آمریکا همچنان به کاهش علاقه خود ادامه داد. پس از اشاره به افزایش 100 واحدی در ثانیه فقط یک روز پیش، بوستیچ لحن خود را در روز جمعه تغییر داد و گفت که حرکت بیش از حد چشمگیر می تواند جنبه های مثبت اقتصاد را تضعیف کند و بر عدم قطعیت بیفزاید. DXY تصحیح نزولی خود را با احتمال افزایش نرخ 100 bps در ماه جولای به 30 درصد افزایش داد.

هفته آینده برای قیمت طلا

اسناد اقتصادی ایالات متحده در آغاز هفته هیچ گونه انتشار داده های پر تاثیرگذاری را نشان نخواهد داد. در روز دوشنبه، فعالان بازار ممکن است به داده های شاخص بازار مسکن NAHB در ماه جولای واکنش نشان دهند، که انتظار می رود از 67 در ژوئن به 68 افزایش یابد. سیاستگذاران به شرایط بازار مسکن توجه زیادی دارند و یک قرائت ضعیف می‌تواند باعث تضعیف دلار آمریکا و بالعکس شود. در همین یادداشت، داده‌های شروع مسکن در روز سه‌شنبه برای انگیزه‌های تازه مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

روز پنجشنبه، بانک مرکزی اروپا (ECB) تصمیمات سیاستی خود را اعلام خواهد کرد. انتظار می رود بانک به طور گسترده ای نرخ های کلیدی را 25 واحد در ثانیه افزایش دهد و برای سپتامبر 50 واحد در ثانیه افزایش دهد. بانک مرکزی اروپا به خوبی از منحنی انقباضی عقب مانده است و اگر بانک نتواند بازارها را متقاعد کند که آماده است سیاست خود را به شدت تشدید کند، دلار آمریکا می تواند بر خروجی های یورو سرمایه گذاری کند.

روز جمعه، S&P Global گزارش های اولیه PMI تولید و خدمات را برای ماه جولای منتشر خواهد کرد. سرمایه گذاران انتظار دارند که فعالیت های تجاری در بخش خصوصی با سرعت کم به گسترش خود ادامه دهد. در صورتی که هر یک از این PMI ها به زیر 50 سقوط کند و نشان دهنده انقباض باشد، دلار می تواند قبل از تعطیلات آخر هفته در عقب بماند.

به‌طور خلاصه، سرمایه‌گذاران تنها چند انتشار داده‌های میان‌رده‌ای خواهند داشت که در ارزیابی اندازه افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در جولای مورد توجه قرار گیرند. از این رو، XAUUSD ممکن است انجام یک حرکت قاطع در هر جهت را دشوار بداند.

دیدگاهتان را بنویسید