جفت از ین ژاپن به دلار امریکا تلاش کرد تا روی جهش قیمت دیرهنگام یک شبه، سرمایه گذاری کند و در جلسه آسیایی روز جمعه با عرضه جدیدی مواجه شد. این نزول قیمت‌ها را به پایین‌ترین محدوده معاملاتی سه روزه کشاند و توسط سوگیری رایج فروش دلار آمریکا نیز حمایت شد.

تحلیل فاندامنتال ین ژاپن

اطلاعاتی نشست FOMC 3 و 4 می که در روز چهارشنبه منتشر شد، حاکی از آن است که سیستم بانک مرکزی می‌تواند چرخه افزایش نرخ بهره (چرخه‌ایی بیان می‌کند‌ برای بانک‌ها و شرکت‌های دارای کارت اعتباری وام دادن، هزینه زیادی دارد) را پس از دو افزایش 50 واحدی که در هر کدام در ژوئن و ژوئیه رخ داد، در میان شرایط بد اقتصادی، متوقف کند. این گمانه زنی‌ها با انتشار گزارش تولید ناخالص داخلی ایالات متحده در روز پنجشنبه، که نشان می‌داد بزرگترین اقتصاد جهان به وسیله کاهش ۱.۵درصدی در سه ماهه اول سال قرارداد بسته است، تقویت شد. این امر، همراه با کاهش اخیر بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده به پایین‌ترین حد در شش هفته گذشته، دلار را به پایین ترین سطح یک ماهه خود کشاند و مقداری فشار نزولی بر جفت USD/JPY وارد کرد.

با این اوصاف، انگیزه ریسک کردن، همانطور که با افزایش شدید بازارهای سهام جهانی نشان داده شد، پناهگاه امن ین ژاپن را تضعیف کرد و حمایتی را برای آن پیشنهاد داد. جدای از این، یک واگرایی بزرگ در موضع سیاست پولی اتخاذ شده توسط سیستم بانک مرکزی (hawkish) و بانک ژاپن (dovish) باید حداقل در حال حاضر به محدود کردن ضررها و کاهش‌های عمیق‌تر برای جفت USD/JPY کمک کند. شایان ذکر است که BoJ متعهد شده است که تنظیمات سیاست فوق‌العاده سست موجود خود را حفظ کند و قول داده است که عملیات خرید اوراق قرضه نامحدود را برای دفاع از هدف‌های کوتاه مدت خود برای بازدهی 10 ساله، انجام دهد.
پس‌زمینه اساسی آن از احتمال ظهور برخی خریدها در سطوح پایین‌تر حمایت می‌کند و قبل از اعمال شرط‌های نزولی تهاجمی در اطراف جفت USD/JPY، نیازمند احتیاط است. فعالان بازار اکنون مشتاقانه منتظر انتشار شاخص اصلی قیمت PCE ایالات متحده، همان شاخص تورم ترجیحی سیستم بانک مرکزی، هستند تا بعداً در اوایل جلسه آمریکای شمالی تغییر یا انگیزه‌ایی ایجاد شود. این، همراه با بازده اوراق قرضه ایالات متحده، بر پویایی قیمت دلار تأثیر می گذارد. جدای از این، معامله گران از ریسک بازار گسترده (‌شاخصی که از سهام‌های بسیاری در صنایع مختلف تشکیل شده است.) استفاده می‌کنند تا فرصت‌های کوتاه مدت را در آخرین روز هفته به دست آورند.

تحلیل تکنیکال ین ژاپن

از منظر فنی، این جفت در یک باند معاملاتی حساسی در سه جلسه معاملاتی گذشته در نوسان بوده اند. گاوها تا کنون تلاش کرده‌اند تا قیمت‌های نقطه‌ای را به بالای سطح اصلاحی فیبوناچی 38.2% یعنی رالی 121.28-131.35 برسانند. با این حال، این جفت توانسته است خود را بالاتر از پایین‌ترین سطح ماهانه، در اطراف منطقه حمایت 126.35، که مصادف با 50% Fibo (علم کسب و کار صنعت اقتصادی) است، نگه دارد. سطح و تلاقی ۵۰ روزه SMA. شکست‌های قطعی متوالی، زمینه را برای عقب ‌نشینی بیش‌تر از بالاترین سطح دو دهه اخیر، در حدود ناحیه 131.35 که در اوایل این ماه لمس کرد، فراهم می کند.

تحلیل تکنیکال ین ژاپن
تحلیل تکنیکال ین ژاپن

توضیح: خط روند بالا نشان دهنده مقاومت یا resistanceand و خط روند پایین نشانگر حمایت Sopport است. بنابراین هر دو قسمت بالا و پایین کانال‌ها مناطق بالقوه مقاومت پشتیبان را نشان می‌دهند. کانال‌های روند با شیب منفی (پایین) نزولی و کانال های با شیب مثبت (بالا) صعودی در نظر گرفته می‌شوند.
پس جفت USD/JPY ممکن است خیلی کمتر از رقم 126.00 تضعیف شوند و لغزش را برای آزمایش 125.65 شتاب بخشد، که نشان دهنده انتهای پایین کانال نزولی سه هفته‌ گذشته است. برخی از فروش‌های پی در پی، 61.8 درصد FIBO را در معرض دید قرار می دهند. سطح اطراف علامت روانی 125.00، که اگر قاطعانه شکسته شود ممکن است به عنوان یک محرک جدید برای معامله گران نزولی و فروش فنی تهاجمی تلقی شود.

در طرف مقابل، سطح FIBO 38.2٪ در اطراف منطقه 127.45-127.55، اکنون به نظر می‌رسد که به عنوان یک مانع قوی ظاهر شده است. یک پیشرفت قطعی باید به گاوها اجازه دهد تا علامت گرد شکل 128.00 را پس بگیرد. برخی از خریدهای پی در پی، این امکان را دارند که جفت USD/JPY را به سمت مقاومت کانال بالا برد، در حدود اواسط 128.00 افزایش دهند، که اگر پاک شود، هرگونه سوگیری منفی کوتاه مدت را نفی می‌کند. مانع مربوطه بعدی در نزدیکی FIBO 23.6 درصد است. سطح درست جلوتر از علامت 129.00، که بالاتر از آن جفت USD/JPY می‌تواند علامت روانی 130.00 با مقاومت متوسط نزدیک به منطقه 129.60-129.70 را هدف قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید