فصل سرمایه گذاری

درست همانطور که پس از تابستان، فصل پاییز فرا می رسد و زمستان آغاز می شود، بازار سهام نیز فصلهای مخصوص خود را دارد. این تشابه که توسط بیل و جفری هیرش کشف شده است به خوبی توانسته نوسانات بازار بورس را توصیف کند و این موضوع در تاریخچه ی سهام بورس به اثبات رسیده است.

در 66 سال گذشته یعنی از آپریل 1950 تا آپریل 2016 شرکت داو جونز حدود 7.4 درصد از سهام بورس را به خود اختصاص داده است. جف هیرش سردبیر مجله ی Stockman Trader’s Almanac میگوید: این مقایسه با متوسط سود 0.4 درصد از ماه می تا اکتبر بوده است.

این کشف، یک الگوی جدید فصلی برای بورس به شمار میرفت. پس از جنگ جهانی دوم همچنان این روال ادامه داشت. قبل از جنگ، صنعت کشاورزی نقش مهمی در شکست ها و جریانات اقتصادی در ایالات متحده و بازار سهام داشت.

هیرش خاطر نشان میکند که: جهان کنونی مکانی متفاوت از 100 سال گذشته شده است.

قبل از حدود سال 1950، کشاورزی بخش عمده ای از اقتصاد ایالات متحده را در بر میگرفت و تاثیر آن نیز بر بازار بسیار شگفت آور بود. هیرش پس از بررسی آن سالها به این نتیجه رسید که:

درصد بازدهی در تاریخچه ی سهام بورس

از سال 1901 تا 1950، ماه آگوست پر فروش ترین ماه در سال بوده و در سالهای 36 تا 49 حدود 2.3 درصد افزایش داشته است. ( بازار به دلیل جنگ جهانی اول در آگوست 1914 بسته شده بود).

ماه جولای دومین ماه خوب سال بود که از سال 31 تا 50 حدود 1.5 درصد افزایش داشته است.

ماه ژوئن چهارمین ماه خوب بازار بوده که با رشدی حدود 0.9 درصدی همراه بوده است.

ممکن است بپرسید چرا اینطور است؟ هیرش توضیح می دهد که: کاشت، داشت و برداشت محصول دلیل آن است. همانطور که محصولات زراعی کاشته میشوند و سپس به بازار عرضه میشوند و به فروش میرسند و پول نقد نیز شروع به جابجایی میکند، در بازار سهام نیز دقیقا همین اتفاق می افتد.

اما زمانه عوض شد. هیرش میگوید: سهم کشاورزی از تولید ناخالص داخلی پس از جنگ جهانی دوم رو به کاهش نهاد. زیرا صنعتی شدن، طبقه ی متوسط جامعه شروع به مهاجرت به حومه ی شهرهای بزرگ کردند و در این مکان ها دستمزدهایی که به سختی دریافت می شد صرف ساخت خانه های جدید و مدرن میشد تا بتوانند در آن زندگی کنند.

کشاورزی کمتر شد و کمتر کسی قبول میکرد که در مزرعه کار کند. ناگهان مردم کمتر در تابستان به برداشت محصول میپرداختند و بیشتر به تعطیلات و استراحت میپرداختند. با پیشرفت اقتصاد، زندگی های روزمره تغییر کرد و بازار نیز متحول شد. ژوئن و آگوست سپری شد. ماههای خوبی که عملکرد بالایی داشتند ماه اوت بود و ضریب 0.0  از سال 1950 تا 2016 به 1 رسید و در ژوئن ضریب درآمد سالانه از عدد 4 به عدد 11 رسید. این تغییرات فصلی به وضوح در وضعیت کشورها دیده میشود.

حرکت سریع به سمت امروز

چگونه آگاهی از الگوهای فصلی میتواند به ما کمک کند؟

هیرش میگوید: آگاهی می تواند از راههای زیادی به ما کمک کند و در طول یک سال و داشتن دید بلند مدت و در نظر گرفتن ریسک هیجانی عمل کردن در شش ماه بد سال می تواند به ما کمک کند تا از سبد سهام خود محافظت کنیم و دوره های بی ثبات و پر خطر را پشت سر بگذاریم تا به شش ماه خوب سال برسیم. هیرش میگوید معمولا شش ماه از سال مستعد کاهش شدید قیمتهاست.

شاید این الگو در گذشته واقعیت داشته شاید هم دروغی بیش نباشد. اما اگر واقعیت داشته باشد پس در شش ماه خوب سال شاهد انتخابات ریاست جمهوری هستیم و این امر نیز بر الگوی فصلی تاثیر گذار خواهد بود. همچنین  از ماه نوامبر تا آپریل همچنان شاهد جریانات انتخابات هستیم ولی شش ماه بد سال یعنی از ماه می تا اکتبر، خیلی هم وحشتناک نبود و این پتانسیل را داشت که روی انتخابات تاثیر بگذارد.

الاغ یا فیل

بسته به اینکه چه کسی در انتخابات پیروز شود، سناریوهای مختلفی به وجود می آید. هیرش میگوید: بازار در زمان هیلاری کلینتون عملکرد بهتری خواهد داشت. ترامپ، که هیچ سابقه ای در سیاست ندارد اما توانست یک کمپین را به طور غیر مستقیم با موفقیت اجرا کند. این عدم اطمینان و ماهیت ناشناخته ی وی برای وال استریت نگران کننده است.

(این مقاله مربوط به قبل از ریاست جمهوری ترامپ می باشد)

اگر ترامپ در کاخ سفید پیروز شود، بخشهایی مثل برق و ارتباطات از راه دور، بخش های اصلی دفاعی احتمالا برنده خواهند شد. زیرا تمرکز وی بر روی بدنه های نظامی مثل فناوری های ایالتی و جنرال دینامیک و موارد مشابه است.

از طرفی دوران ریاست جمهوری کلینتون نشان داد که او نیروی مخربی نبوده و ممکن است بسیاری از سیاستهای وی ادامه داشته باشد و بخش های مصرف کننده همچنان به عنوان عوامل قدرتمند عمل کنند.

استراتژی تعویض

هیرش استراتژی تعویض را برای کسب نتیجه از شش ماه خوب سال پیشنهاد میکند و توصیه های خاصی را برای خرید و فروش ارائه می دهد. وی میگوید: یک روش برای اجرای استراتژی تعویض، رویکردهای داخلی و خارجی هستند که ما برای جابجایی پول و سهام یا اوراق قرضه به آن رجوع میکنیم.

  • یک سرمایه گذار یا تریدر در شش ماه خوب سال روی سهام سرمایه گذاری میکند. صندوق های سرمایه گذاری راهی آسان و ارزان برای دستیابی به این هدف هستند.
  • در طول شش ماه بد سال سرمایه را از بازار سهام خارج می کند و میتواند آن را به صورت پول نقد نگهدارد و یا برای خرید اوراق بهادار از آن استفاده کند.

این کار ریسک سرمایه گذاری را به نصف کاهش میدهد. یکی دیگر از مزایای این کار داشتن تعطیلات و فعالیتهای تابستانی لذت بخش است زیرا در این فصل دیگر نگران بازار سهام نخواهید بود و غرق در مشکلات ناشی از سرمایه گذاری داراییتان نخواهید شد.

به یاد داشته باشید که عملکرد گذشته لزوما نتایج آینده را تضمین نمیکند و سرمایه گذاران باید قبل از هرگونه تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری، عوامل بسیاری را که فراتر از روندهای فصلی هستند را در نظر بگیرند.

در بازار بمانید

برای دیدن حرکات بازار به طور روزانه آن را مشاهده کنید

 

 

دیدگاهتان را بنویسید