ما بدون وام گرفتن ، قدرت خرید اموالی مثل خودرو یا خانه نداریم . مشاغل و کسب و کارها نیز چنین کاری انجام می دهند . کسب و کار ها معمولا برای تامین مالی فعالیت های خود ، حضور در بازاری جدید ، نوآوری و رشد ، رشد در کسب و کار و … به وام نیاز دارند . شرکت ها (ناشر) با انتشار اوراق قرضه ، از سرمایه گذاران سرمایه دریافت کرده و به همین منظور ، در بازه ای مشخص علاوه بر بازپرداخت اصل پول ، سود ثابت دوره ای (کوپن)  بابت این سرمایه گذاری به آن ها پرداخت می کنند . این اوراق به نام اوراق با درامد ثابت نیز شناخته می شوند .

بنابراین روش دیگر برای شرکت ها ، تامین مالی با استفاده از صدور اوراق قرضه برای افرادی است که می خواهند آن ها را خریداری کنند. درنتیجه ، اوراق قرضه همان وام است .

اوراق قرضه را مثل سهام می توان مبادله کرد . وقتی شخصی اوراق قرضه ی خود را با قیمتی پایین تر از ارزش اسمی سهام  (Face Value) بفروشد ، گفته می شود که فروش با تنزیل  (Discount) انجام گرفته است .

اما اگر با قیمتی بالاتر از ارزش اسمی فروخته  شود ، گفته می شود که با صرف   (Premium) به فروش رسیده است .

 

انواع اوراق قرضه چیست:

 

اوراق قرضه دولتی :

این اوراق به منظور پرداخت حقوق ، صرتحساب ها ، تامین مالی برنامه ها و … انتشار می یابند .

همچنین اوراق قرضه کشور های باثبات مثل آمریکا ، من جمله امن ترین سرمایه گذاری ها محسوب می شوند و در طرف دیگر ، اوراق قرضه کشور های درحال توسعه ، دارای ریسک بالایی هستند .

 

اوراق قرضه شهرداری :

شهرها ، کشور ها و مناطق مختلف این اوراق را به منظور پرداخت هزینه پروژه ها مانند ساخت مدرسه ، خیابان ، بیمارستان و … انتشار می دهند و معمولا زمانی این کار را انجام می دهند که به پولی بیشتر از میزان مالیات جمع آوری شده نیاز داشته باشند .

 

اوراق قرضه شرکتی :

این اوراق توسط شرکت ها به منظور تامین هزینه ها انجام می شود . تقاوت این اوراق با اوراق دولتی در آن است که در اوراق شرکتی ، شما امکان کسب سود بیشتری دارید اما به همان مقدار ریسک بالاتری نیز تحمل می کنید .

 

همچنین تفاوتی که بین سرمایه گذاری در سهام و در اوراق قرضه وجود دارد اینجاست که شما با خرید سهام ، مالکیت بخشی از یک شرکت را بدست می آورید درحالیکه شما با سرمایه گذاری در اوراق قرضه ، شما به یک شرکت وام داده اید . به همین شکل ، شما در خرید سهام بازار پر نوسان تر و پر ریسک تری را تجربه کرده و ممکن است سود بیشتری نسبت به اوراق قرضه بدست آورید . اما در اوراق قرضه معمولا به شما سود ثابتی تعلق می گیرد .

 

شما می توانید لیست اوراق مشارکت را در سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران مطابق تصویر مشاهده کنید .

 

 

view of tsetmc.com home page for bonds-اوراق قرضه
اوراق قرضه (Bond) چیست ؟

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید