مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

انواع سرمایه گذاری برای مبتدیان
انواع سرمایه گذاری برای مبتدیان
بورس امریکا

انواع سرمایه گذاری برای مبتدیان 

سرمایه گذاری برای مبتدیان می تواند کمی خطر آفرین باشد

فرایند یادگیری در سرمایه گذاری برای مبتدیان با این واقعیت همراه است که شما پولتان را نیز در معرض خطر قرار میدهید. اما این کار اغلب یکی از بهترین راهها برای به دست آوردن آزادی مالی محسوب می شود.

هر چند که حتی موفق ترین سرمایه گذاران نیز باید از یک جایی شروع کنند و برای اینده مالی خود برنامه ریزی داشته باشند و بتوانند نحوه ی سرمایه گذاری را یاد بگیرند. اگر شما هم یک مبتدی هستید بدانید که هیچ گاه برای شروع این کار دیر نیست.

شروع راه سرمایه گذاری برای مبتدیان

قدم مهم در سرمایه گذاری برای مبتدیان  این است که ابتدا دانش خود را بالا ببرید. اصول اولیه بازار سهام را بیاموزید و اگر متوجه چیزی نمیشوید حتما آن را از کسی بپرسید.

اولین چیزی که باید در نظر بگیرید، قانون اول وارن بافت است ( هرگز پولتان را از دست ندهید) . این قانون پایه اصلی برای سرمایه گذاری است که وارن بافت به همه ی سرمایه گذاران دنیا آن را توصیه می کند.

در این راهنما ، ما ۱۰ مرحله ای که باید برای شروع سرمایه گذاری و کسب ثروت در بازار سهام نیاز دارید را ارائه خواهیم داد.

یاد بگیرید چگونه به عنوان یک مبتدی شروع به سرمایه گذاری کنید.

قبل از کسب ثروت، باید هدف اصلی خود را از سرمایه گذاری و همچنین راههای رسیدن به هدفتان را خوب درک کرده باشید.

زمانی که میتوانید شرکتی را بخرید که ارزش آن کمتر از ارزش واقعی آن است، خودتان را برای افزایش سرمایه در بلند مدت آماده کرده اید. این همان هدف نهایی سرمایه گذاری است.

برای تعیین اینکه آیا ارزش یک شرکت بیشتر یا کمتر از ارزش واقعی آن است باید بهایش را بپردازید تا بفهمید ارزش خرید داشته یا نه. پس باید یک سری صلاحیت های آن شرکت را بررسی کنید.

سرمایه گذاری بر پایه قانون شماره ۱، می تواند این صلاحیت را به آنچه ما سرمایه گذاری ۴M مینامیم تقسیم شود.

این ۴M  عبارتند از:    Meaning،  Moat،  Management،  Margin of safety

به عبارت دیگر سرمایه گذاری بر پایه این چهار عنصر بیان می کند که شما فقط باید سهام شرکتی را بخرید که این چهار ویژگی را داشته باشد.

  • بدانید که این شرکت چگونه کار میکند و باید اهمیت شخصی برایتان داشته باشد.
  • شرکت باید دارای Moat باشد. یعنی دارای ارزش ذاتی باشد تا آن را در مقابل رقبا حفظ کند.
  • مدیریت شرکت باید قابل اعتماد باشد و بر پایه اعتماد اداره شود.
  • حاشیه امنیتی داشته باشد. یعنی قیمت آن حداقل ۵۰ درصد از ارزش واقعی اش را نشان دهد.

اگر شرکتی را پیدا کردید که همه ی این ۴ ویژگی را داشت، به طور قطع فرصت ایده الی برای سرمایه گذاری پیدا کرده اید.

در این مرحله تمام کاری که باید انجام دهید این است که پولتان را برای سرمایه گذاری در این شرکت و برای طولانی مدت وارد کنید و آن را نگهدارید. اگر سرمایه گذاری عاقلانه ای انجام داده باشید، سالها پس از سرمایه گذاری در این شرکت نیز پولتان رشد خواهد کرد.

انواع سرمایه گذاری هایی که مبتدیان باید در مورد آن بدانند

سرمایه گذاری های مختلفی وجود دارد که شما به عنوان یک مبتدی باید قبل از اینکه پولتان را وارد این کار کنید از آن آگاه باشید. اگر چه شما روی سرمایه گذاری در بازار سهام تمرکز دارید اما گزینه های دیگری نیز برای این کار وجود دارد.

این سرمایه گذاری ها شامل موارد زیر است که می تواند به مرور زمان شما را ثروتمند کند.

سرمایه گذاری باید ساده و دردسترس همه باشد . این همان چیزی است که ما قصد داریم آن را به شما آموزش دهیم.

سهام

زمانی که سهام یک شرکت را خریداری می کنید ، شما مالک جزئی از آن شرکت خواهید بود. این بدان معناست که وقتی شرکت درآمدی کسب می کند، شما هم در سود آن شریک هستید و وقتی ارزش یک شرکت بالا می رود ارزش سهام شما نیز بالا می رود.

تا کنون سرمایه گذاری در بازار سهام پر سودترین گزینه برای سرمایه گذاری بوده است ، زیرا این امکان را به شما می دهد تا از داشتن شرکت های بازرگانی که مایل به سرمایه گذاری در آن هستید سود ببرید.

به طور متوسط، کل بورس سهام با رشدی حدود ۷ درصد در سال همراه است، اما می توان با سرمایه گذاری در شرکتهایی که بازدهی بسیار بالاتری دارند این رقم را بیشتر هم کرد و همین امر باعث میشود شما به مرور زمان ثروتمند شوید.

اوراق قرضه

اوراق قرضه را می توان از دولت کشورها خریداری کرد. خرید اوراق قرضه ی یک شرکت به شما این امکان را می دهد که در ازای یک بازه مشخص، به دولت وام بدهید. به طور متوسط بازده اوراق قرضه در سال حدود ۲ تا ۳ درصد می باشد.

عالی نیست؟…. به خصوص اگر نزدیک به سن بازنشستگی هستید و نمی توانید ۴۰ سال کار کنید تا پولدار شوید.

صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری سبدهای سهامی هستند که توسط مدیر صندوق نظارت می شوند. وجوه صندوق های سرمایه گذاری توسط کارشناسان مالی اداره میشود. زمانی که شما در این صندوق ها سرمایه گذاری می کنید در سود و زیان آن شریک هستید.

البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که زمانی که پولتان را در این صندوق ها سرمایه گذاری می کنید باید از عملکرد آن اطمینان حاصل کنید زیرا گاهی برخی از این صندوق ها قابل اعتماد نیستند.

سرمایه گذاری های بانکی

مواردی مثل باز کردن حساب های پس انداز، حسابهای CD و … اگر چه این نوع سرمایه گذاری اغلب با ریسک کمی همراه است اما بازده آن نیز خیلی بالا نیست.

بیشتر سرمایه گذاری های بانکی بازدهی کمتر از حدود ۲ درصد را در سال ارائه می دهند که این مقدار حتی برای دوران تورم هم کافی نیست.

سرمایه گذاری به روش Option

( گزینه )ها بسیار پیچیده هستند و احتمالا بهترین کار برای مبتدیان به شمار نمی روند. در بهترین و ساده ترین حالت، خرید گزینه ها در یک شرکت به شما این امکان را می دهد تا در یک بازه زمانی خاص سهام آن شرکت را با قیمتی تعیین شده خریداری کنید.

اگر خیلی در این کار وارد نیستید و نمی دانید باید چه کاری انجام دهید، ما پیشنهاد می کنیم که گزینه ها را کنار بگذارید زیرا این کار برای شما بسیار خطرناک است.

گاهی اوقات برخی موارد سرمایه گذاری در این زمینه می تواند سودآور باشد اما به شرطی که در کارگاهها و کلاسهای این نوع سرمایه گذاری شرکت کرده و دانش خود را بالا ببرید.

پیشنهاد ما این است که از وارد شدن به بازار ارزهای دیجیتال و رمز ارز پرهیز کنید. ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین که در سالهای اخیر علاقه ی بسیاری را به سمت خود جذب کرده است.

این نوع سرمایه گذاری به علت قوانین دولتی و قوانین رمز نگاری شده یک سرمایه گذاری بسیار پر ریسک به شمار می رود.

هیچ کس نمی تواند به شما با اطمینان بگوید که آینده ی این ارزهای دیجیتال چه خواهد بود و هر چه هست فقط در حد حدس و گمان است.

ما روی چیزهایی که درمورد آن دانشی نداریم سرمایه گذاری نمی کنیم. این کار سرمایه گذاری نیست، قمار است.

در بازار سهام شروع کنید به سرمایه گذاری

اگر به دنبال سودآور ترین مکان برای سرمایه گذاری پولتان هستید و همچنین یک مبتدی هستید، بهترین گزینه برای شما سرمایه گذاری در بازار سهام است.

سرمایه گذاری در این بازار نسبت به دیگر بازارهای مالی ریسک کمتری داشته و در عین حال بازدهی بالاتری نیز دارد. با داشتن یک استراتژی مناسب می توانید بازدهی بیش از حدود ۱۵ درصد در سال را هم داشته باشید.

این همان استراتژی سرمایه گذاری است که ما آن را آموزش می دهیم. همان استراتژی که بهترین سرمایه گذاران جهان مثل وارن بافت در حدود ۶۰ سال توانسته اند از آن استفاده کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *