مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

کنترل احساسات در سرمایه گذاری
انضباط در سرمایه گذاری و کنترل احساسات
روانشناسی بازار

کنترل احساسات در سرمایه گذاری 

کنترل احساسات در سرمایه گذاری

اینکه به کسی بگوییم در سرمایه گذاری احساسات خود را کنترل کند کار راحتی است. اما در عمل، واقعا این مسئله تله ای است که اکثر ما به دام آن می افتیم.

کیناهان، استراتژیست شرکت TD Ameritrade میگوید: همه مردم میگویند احساسات هیچ نقشی در تجارت ما ندارد اما این در واقع غیر ممکن است زیرا ما با پول سر و کار داریم و مردم همیشه نسبت به پول احساساتی عمل می کنند.

ایا تا به حال راجع به (( توقف ذهنی)) چیزی شنیده اید؟ وقتی معامله گران و تریدرها سطحی از یک قیمت را در نظر دارند اما هنوز آن را روی حساب کاربری خود پیاده نکرده اند. به عنوان مثال، قصد دارید سهام را با قیمت ۳۰ دلار بخرید و می دانید اگر قیمت به ۲۵ دلار سقوط کرد باید آن را بفروشید. این یک وعده ی ذهنی است که در شما اطمینان حاصل می کند تا بدانید چه زمانی باید بفروشید.

در هر حال، احساسات همیشه در تجارت دخیل است. شاید وقتی قیمت سهام به ۲۵ دلار رسید فکر کنید که روند حرکت بازار اشتباه است . حتی ممکن است شروع به تصمیم گیری های دیگری بکنید و با خود بگویید ممکن است این سقوط قیمت به ۲۰ یا ۱۰ دلار هم برسد. این تفکراتی که در ذهن شما نمایان می شوند همگی نمونه ای از بروز احساسات در تصمیم گیری شماست.

کیناهان می گوید: داشتن نظم و انضباط سخت ترین کار است. اگر اینطور نبود، صنعت غذا نمی توانست به یک صنعت چند میلیارد دلاری تبدیل شود.

همه ی مردم دارای احساسات هستند و معامله گران و تریدرهای معدودی هستند که روی بلند مدت سرمایه گذاری می کنند و می توانند کل عمرشان را برای این کار بگذارند و قربانی عواطف نشوند. دیدگاه بلند مدت داشتن می تواند تا حد زیادی به نادیده گرفتن احساسات کمک کند و رفتاری متفکرانه و عاقلانه در بازار برای دارایی هایتان به وجود آورد، به خصوص این مسئله در مورد پول صادق است . مثل پولی که برای دوران بازنشستگی تان سرمایه گذاری می کنید.

در اینجا نکاتی در مورد جلوگیری از افتادن در دام احساسات بیان میشود که همه ی آنها از زبان متخصصین ما ارائه شده اند.

 

با خودت رو راست باش

برخی کارشناسان معتقدند، برای به دست آوردن اعتماد به نفس ابتدا باید خودتان را بشناسید. نقاط قوت و ضعف و همچنین اولویت هایتان را شناسایی و تعریف کنید.

سام استووال ، رئیس استراتژیست سرمایه گذاری در CFRA می گوید: سرمایه گذاران باید محدودیت های خود را بشناسند و باید بدانند آیا می توانند احساسات خود را کنترل کنند و آیا توانایی داشتن انضباط را دارند یا خیر.

برای آزمایش کنترل احساسات در سرمایه گذاری باید بررسی کنید و ببینید که وقتی بازار یک درصد رشد داشته و یا یک درصد کاهش داشته واکنش شما چیست؟  ببینید میخواهید سهام را بفروشید یا نه. آیا می توانید احساسات خود را کنترل کنید یا نه. اما در کل، دیدگاه بلند مدت همیشه دارای فراز و نشیب های زیادی در بازار است که طی ماهها و یا سالها طول می کشد. بنابراین بررسی اولین نشانه ها برای فروش یک سهام که افزایش یا کاهش داشته می تواند برای شما درس بزرگی باشد.

استوال می گوید: اگر دو احساس در سرمایه گذاری وجود داشته باشد که فرد را ترغیب به تصمیم گیری کند ( ترس و حرص) ، فکر میکنم ترس همیشه قوی تر است. ترس از دست دادن پول و ترس بد شدن شرایط.

مثل یک ربات عمل کنید

شاید بتوان احساسات را در رژیم غذایی، ورزش و یا روابط اعمال کرد اما اگر می خواهید به یک سرمایه گذار بلند مدت تبدیل شوید باید مثل یک ربات رفتار کنید. به عبارت دیگر، اهداف خود را از قبل تعیین کنید و به آنها پایبند باشید.

کیناهان می گوید: شما به فراز و نشیب نیاز دارید تا بتوانید احساسات خود را تا آنجا که ممکن است از خود دور کنید. قبل از شروع تجارت، اهداف خود را مشخص کنید. اگر تجارتی که شروع کرده اید که از ابتدا کار غلطی بوده است ، بهتر است از آن خارج شوید. اما اگر در این تجارت کسب سود هم کرده اید بهتر است احساسات خود را کنترل کنید.

با فناوری دوست شوید

شاید شما هم جزو افرادی هستید که در سرمایه گذاری دچار توقف ذهنی می شوید و یا شاید هم تجارت سنتی را دوست دارید. اما همین حالا هم می توانید از تلفن خود استفاده کنید و اطلاعات مربوط به سرمایه گذاری را به راحتی داشته باشید.  سعی کنید کمی منظم تر شوید.

برنامه های تلفن همراه می توانند به شما در هشدار و آلارم دادن کمک کنند و وقتی مثلا زمان شروع بررسی وضعیت قیمتهاست از این طریق مطلع شوید. این ویژگی می تواند به شما در مدیریت اهداف در کسب سود و یا زیان در موقعیتهای مختلف به شما کمک کند . حتی با این روش می توانید نمادها و شاخص ها را مشاهده کنید و نوسانات قیمت را به راحتی بررسی کنید.

کیناهان می گوید: یکی از مزایای خوب فناوری این است که اگر دچار فشار روانی می شوید می توانید دست کم همان لحظه دست به کار شوید. یعنی اگر روی قیمت ۲۵ دلار عصبی شدید می توانید به راحتی اقدام به فروش سهام کنید. بعلاوه اگر میخواهید احساسات خود را نادیده بگیرید می توانید با کمک فناوری حد اقل به یک فعالیتی مشغول شوید. مثلا سعی کنید یک سیگنال هشدار دهنده تنظیم کنید که وقتی قیمت سهام به ۲۵ دلار و ۵۰ سنت رسید متوقف شود و به شما هشدار دهد. اگر این کار هم کافی نیست می توانید یک گام دیگر بردارید و دستور توقف بدهید.

اگر توانایی این را ندارید که ذهنیت آشفته ی خود را کنترل کنید می توانید یک دستگاه توقف دیجیتالی را جایگزین کنید.

اما به یاد داشته باشید: استفاده از دستور توقف نمی تواند اجرای آن را تضمین کند. زیرا پس از فعال سازی دستور توقف، این سفارش با سایر سفارشات بازار وارد رقابت می شود.

عاشق سرمایه گذاری های خود نشوید

استوال می گوید: سرمایه گذاران تمایل دارند با دارایی هایشان شناخته و تعریف شوند. شاید این یک تصمیم ناخودآگاه باشد. برخی افراد هستند که با خود میگویند من این سهام را خریده ام پس حتما سهام خوبی است، بنابراین اگر قیمت آن پایین بیاید باید پول بیشتری برای آن بپردازم چون ارزشش را دارد.

وقتی اشخاص به دلایل عاطفی عاشق سرمایه گذاری خود می شوند، به راحتی علایم هشدار دهنده در مورد کاهش ارزش را نادیده می گیرند و با خود می گویند این بار فرق می کند. من می دانم که دوباره قیمت بالا می رود. اما در واقع تنها چیزی که در اینجا تفاوت دارد این است که شما می توانید پول بیشتری از دست بدهید.

همچنین شروع نکنید به شکایت از سرمایه هایی که از دست داده اید. اینها فقط سهام و اوراق قرضه هستند نه انسان. کیناهان می گوید: صرف اینکه شما سهامی را از دست داده اید به این معنی نیست که بازار سهام به شما بدهکار است. آنچه را واقعا می بینید را تجارت کنید نه آنچه که دوست دارید ببینید.

در صورت لزوم از راهنما استفاده کنید

اگر واقعا در کنترل احساسات خود ناتوان هستید، به وسیله ی یکی از دوستان نزدیک و یا اعضای خانواده تان می توانید این کار را انجام دهید. مثلا به آنها اجازه دهید تا به نمودارها و جداول نگاه کنند و برایتان عینی تر توضیح دهند تا خودتان مجبور نشوید تصمیمی عجولانه بگیرید. تا حد امکان بهتر است این شخص دارای آگاهی و دانش باشد تا اگر اطلاعاتتان را در اختیار وی قرار دادید بتوانید به شما بینش صحیحی ارائه دهد.

همچنین می توانید برای اینکه جزییات بیشتر و عمیق تری از استراتژی سرمایه گذاری خود داشته باشید، با یک مشاور مالی مشورت کنید. چنین شخصی می تواند به شما این امکان را بدهد تا تصمیم گیری بهتری داشته باشید زیرا این شخص نیز بخشی از برنامه ریزی استراتژیک شما میشود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *