برای یک سرمایه گذار و معامله گر بازار های مالی ، کارگزاری بورس به علت میزان بالای تعامل و ارتباط نقش بسیار مهمی دارد .

درصورتیکه شما به تازگی وارد بازار بورس شده اید و می خواهید یک کارگزاری مناسب برای انجام معاملات خود انتخاب کنید ، و یا حتی اگر قصد دارید کارگزار حود را تغییر دهید ، مطالب پیش رو به شما کمک خواهد کرد تا یک کارگزاری مناسب انتخاب کنید.

1. جامعیت کارگزار

اینکه کارگزار شما بتواند در همه حوزه های بازار به شما خدمات ارائه کند ، بسیار با اهمیت است. ممکن است برخی کارگزاری ها در بعضی بخش ها مجوز و اجازه ی فعالیت نداشته باشند بناراین نمی توانند همه ی نیاز های شما را پاسخگو باشند.

برای مثال برخی کارگزاری ها تنها در یک بخش خاص مثلا بازار آتی سکه فعالیت دارند و شما درصورت تمایل به معامله اوراق بهادار ، نمیتوانید از خدمات این کارگزاری استفاده کنید چرا که این کارگزاری خدمات اوراق بهادار را به شما ارائه نمی کند.

به این دلیل توصیه میشود که پیش از عقد قرارداد با یک کارگزاری ، درمورد مجوز هایی که این کارگزاری از سازمان بورس و اوراق بهادار اخذ کرده است اطلاع حاصل فرمایید.

2. سهولت دسترسی سرمایه‌گذار به کارگزار

با اینکه تعداد زیادی از کارگزاری ها خدمات آنلاین مناسبی دارند ، اما اینکه کارگزاری شما در شهر خودتان شعبه ای داشته باشد و بتوانید بطور حضوری مراجعه داشته باشید خیالتان را از خیلی جهات آسودی می سازد.

4. سامانه معاملات برخط (آنلاین)

گسترش اینترنت و استفاده از خدمات غیر حضوری در جامعه کنونی به حدی افزایش پیدا کرده است که اگر یک کارگزاری نتواند خدمات آنلاین ارائه کند واقعا از سایر کارگزاری ها عقب افتاده است. خدماتی از قبیل ثبت و ارسال سفارشات خرید و فروش بصورت آنلاین ، مشاهده گردش حساب ، مشاهده سبد سهام ، درخواست انتقال و واریز وجه و … از قبیل خدماتی هستند که از یک کارگزاری انتظار انجام داریم.

5. مشاوره ، تحلیل و آموزش

بسیاری از علاقمندان به حوزه بورس از منابع معتبر و آگاه بهره مند نیستند و به همین دلیل کارگزاری های معتبر میتوانند به عنوان منابع آگاه و معتبر ، خدماتی از قبیل انجام تحلیل ، انتشار ویدیو های آموزشی و … یکی از گزینه هایی باشند که برای انتخاب بهترین کارگزاری بورسی باید در نظر گرفت.

6. خدمات پشتیبانی

خدمات پشتیبانی یک کارگزاری برای سرمایه گذاران بسیار مهم هستند زیرا عدم توانایی کارگزار در پشتیبانی بموقع و صحیح ، ممکن است به قیمت متضرر شدن معامله گران تمام شود.

از کمترین امکانات پشتیبانی می توان پشتیبانی تلفنی را نام برد که کارگزاری ها می توانند فراهم کنند.اما امروزه کارگزاری های برتر در سایتشان با امکان چت آنلاین باعث تسریع هرچه بیشتر این خدنات شده اند.

7. صندوق‌های سرمایه‌گذاری

ممکن است همه مشتریان یک کارگزاری بخاطر عدم ریسک پذیری یا سایر دلایل ، مایل به سرمایه گذاری مستقیم در بورس نباشند.در اینصورت کارگزاری ها می توانند علاوه بر خدمات خود ، خدمات صندوق سرمایه گذاری را به مشتریانی که ریسک پذیر نیستند ارائه کنند.

 

تویر مردی که در بازار بورس با تبلت دنبال کارگزاری بورس است

 

منبع:

 investopedia  

دیدگاهتان را بنویسید