مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

اطلاعات اولیه درباره ی سهام شرکتها
اطلاعات اولیه درباره ی سهام شرکتها
بورس ایران

اطلاعات اولیه درباره ی سهام شرکتها 

اطلاعات اولیه درباره ی سهام شرکتها

سهم یا share بخشی از سرمایه ی یک شرکت است و هر سهم نشان دهنده ی کوچکترین واحد مالکیت در یک شرکت یا سازمان محسوب میشود. هر شخصی که مالک سهم است به نسبتی که دارای سهام است به همان نسبت نیز در مالکیت آن شرکت با سازمان شریک است. مثلا اگر یک شرکت سه میلیون سهم را منتشر کرده باشد و شخصی مالک سه هزار سهم در آن شرکت باشد، پس مالک سه هزارم این شزکت است. در نتیجه، سهام، سندی است که مالکیت بخشی از یک شرکت را نشان میدهد. معمولا شرکتها، سهام عادی را مثل اوراق بهادار بدهی برای تهیه وجوه منتشر می کنند. اما خریداران مالک بخشی از شرکت هستند نه بستانکار آن شرکت و موسسات مالی و افراد، خریداران اصلی سهام هستند. سهامداران در صورت بالا رفتن ارزش سهام از آن سود می کنند و در واقع مالکین سهام از این شرکت منتفع میشوند. هر چند که در صورت زیان شرکت، مالکین سهام نیز در معرض خطر هستند زیرا بهترین و موفق ترین شرکتها نیز گاهی دچار افت ارزش و قیمت سهام می شوند.

سهام شرکتهایی در بورس منتشر میشود که به وجوه بلند مدت نیاز دارندو بازار اولیه شرکت ها را قادر میسازد تا برای سرمایه گذاران سهام جدید منتشر کنند و بازار ثانویه اجازه می دهد تا سرمایه گذاران سهام خود را به فروش برسانند. پس نتیجه میگیریم که بازار اولیه منابع مالی جدید برای شرکتها ارائه میدهد و بازار ثانویه سهام ، نقدشوندگی برای سرمایه گذاران فراهم میکند.

شرکتی که سهام خود را منتشر میکند الزاما سهام خود را در آینده باز خرید نمی کند. اما سهامداران میتوانند سهام خود را در بازار ثانویه به سرمایه گذاران دیگر بفروشند. گاهی شرکتها بخشی از درآمد خود را به شکل سود سهام بین سهامداران تقسیم می کنند واما برخی شرکتهای دیگر درآمد خود را مجددا سرمایه گذاری میکنند تا بتوانند به پیشرفت های بیشتری دست یابند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *