طلا یکی از فلزات گرانبها و همواره جذاب برای بشر بوده است و ارزش خود را در طول تاریخ حفظ کرده است. سرمایه‎گذاری در طلا یکی از راه‎های ایمن سرمایه‎ گذاری است و زمانی که بحرانی در جهان رخ دهد، مانند پاندمی کرونا، سرمایه‎داران تمایل دارند که سرمایه‎های خود را به بازارهای امن‎تری منتقل کنند. یکی از این بازارهای نسبتا امن، طلا است. برای مثال، بهتر است قیمت جهانی طلا را از تاریخ 11 مارس 2020 که پاندمی کرونا رسما توسط سازمان جهانی بهداشت اعلام شد، تا به امروز که جهان همچنان درگیر کرونا است بررسی کنیم.

 

 

در تصویر بالا مشاهده می‎کنید که همزمان با اعلام پاندمی کرونا طلا نیز دچار یک افت موقت و تنها 10 درصدی شد. پس از حدود 8 روز، روند نزولی به روند صعودی تبدیل شد. قدرت این روند به حدی بود که طلا به سقف تاریخی خود(خط نارنجی) در تاریخ 6 سپتامبر 2011 رسید و حتی از آن عبور کرد! هرچند نتوانست خود را در آن محدوده تثبیت کند، ولی با پایان روند نزولی چند روز ابتدایی که تمام جهان را متاثر کرده بود، طلا توانست رشد 40درصدی داشته باشد(معادل 25 درصد از روز اعلام پاندمی).

روش‎های سرمایه‎گذاری در طلا

برای سرمایه‎گذاری در طلا گزینه‎های مختلفی وجود دارند:

 • سکه
 • طلای نو
 • طلای دست دوم
 • طلای آب شده
 • شمش طلا
 • صندوق‎های سرمایه‎گذاری طلا و سکه
 • گواهی سپرده کالایی

در ادامه به توضیح هر یک، مزایا و معایب آن‎ها می‎پردازیم.

 1. سرمایه‎ گذاری در سکه

یکی از مزایای مهم سکه نسبت به طلا، بحث هزینه اجرت است. هزینه‎ای که در خرید سکه وجود ندارد. مزیت دیگر سرمایه‎گذاری در سکه نسبت به طلا، این است که با سرمایه‎گذاری در سکه شما می‎توانید سود بیشتری کسب کنید چرا که قیمت سکه در صورت افزایش قیمت طلا می‎تواند بیشتر افزایش یابد. همچنین به دلیل عدم وجود محدودیت‎های بازار طلا در بازار سکه، نقد شوندگی و قابلیت معامله سکه بیشتر است. از طرفی سکه همواره یک قدم جلوتر از تورم بوده و با افزایش نرخ تورم، قیمت سکه به میزان بیشتری افزایش می‎یابد. پس با سرمایه‎گذاری اصولی در سکه نه تنها از تورم عقب نمی‎مانید، بلکه می‎توانید از آن پیشی بگیرید!

حال که دانستیم سرمایه‎گذاری در سکه چه مزایایی نسبت به طلا دارد، به بررسی انواع سکه به منظور سرمایه‎گذاری می‎پردازیم.

نخست باید بدانیم که چه عواملی در قیمت و محبوبیت انواع سکه نقش موثری دارند:

 • عرضه و تقاضا: مهم ترین عاملی که در هر بازار روند قیمت را مشخص می‎کند، عرضه و تقاضا است. هر چه عرضه کمتر و تقاضا بیشتر، قیمت هم بالاتر خواهد بود. از طرفی کالایی که تقاضای بالاتری دارد، نقدشوندگی بالاتری هم دارد. در بین سکه‎های موجود در بازار، سکه امامی از لحاظ تقاضا در صدر قرار دارد. ربع سکه نیز با توجه به قیمت کمتر نسبت به سایرین و همچنین رشد قیمت طلا در سال‎های اخیر، یکی از گزینه‎های محبوب و پرتقاضای بازار سکه است.
 • نوسانات قیمت: اگر شما فردی هستید که سرمایه‎گذاری را به تازگی شروع کرده‎اید و مبتدی هستید یا شخصیت شما ریسک‎پذیر نیست، بهتر است ازسرمایه‎گذاری در سکه تمام بهار آزادی خودداری کنید چرا که بیشترین نوسانات قیمتی را بین انواع سکه‎های طلا دارد.
 • سال ضرب: سکه‎هایی که سال ضرب جدیدتری دارند، تقاضای بیشتری هم دارند.
 • وجود حباب در قیمت: همان‎طور که گفته شد، ربع سکه یکی از سکه‎های پرتقاضای این بازار است. تقاضای زیاد می‎تواند قیمت را بالا ببرد. ارزش ذاتی سکه بستگی به نرخ ارز، قیمت جهانی طلا و یک نسبت ثابت دارد. هر عاملی غیر از سه مورد اخیر که منجر به افزایش و یا کاهش قیمت سکه شود، منجر به پیدایش حباب می‎شود.
 • بازارهای موازی: منظور از بازارهای موازی بازار بورس، ملک، ارزهای دیجیتال و امثالهم است. زمانی که افراد ببینند که یک بازار دیگر در حال سوددهی است و میزان سود آن هم در قیاس با بازار طلا و سکه قابل توجه است، به سمت آن بازار جذب می‎شوند. این موضوع نقدشوندگی و حجم معاملات بازار سکه و طلا را تحت تاثیر خود قرار می‎دهد. یک مثال از این اتفاق، سقوط قیمت سکه تمام بهار آزادی در بورس کالا در خرداد 99 بود، زمانی که شاخص کل بورس در محدوده 2 میلیون قرار داشت و انتظار بسیاری از افراد این بود که بورس همچنان روند صعودی دارد. البته در این سقوط عوامل دیگری نیز دخیل بودند.

 

 • میزان سوددهی: در هر نوع سرمایه‎گذاری ابتدا شما باید تکلیف این مساله را روشن کنید که قصد دارید کوتاه‎مدت سرمایه‎گذاری کنید یا بلندمدت. سپس بررسی کنید که با توجه به دید سرمایه‎گذاری شما، کدام مورد سود بیشتری نصیب شما می‎کند. در واقع در اینجا باید به رفتارشناسی قیمت و روانشناسی بازار توجه داشته باشید. اگر قیمت انواع سکه را بررسی کنید متوجه می‎شوید که ربع سکه، سکه گرمی و نیم سکه برای کوتاه مدت و ربع سکه، سکه گرمی و سکه تمام بهار آزادی برای بلندمدت گزینه‎های مناسب‎تری از لحاظ میزان سوددهی هستند.

 

 1. طلای نو

یکی از معایبی که در خرید طلای نو وجود دارد، بحث اجرت است. برای رفع این موضوع، بهتر است از دسته‎ای از زیورآلات خرید کنید که بهای اجرت کمتری داشته باشد. ریسک تقلبی بودن هم در خرید طلای نو همواره وجود دارد

 1. طلای دست دوم

برای خرید این طلا نیازی به پرداخت بهای اجرت نیست اما ریسکی که در این نوع سرمایه‎گذاری در طلا وجود دارد این است که امکان دارد شما طلای تقلبی بخرید و در هنگام فروش که با امید کسب سود به مغازه طلافروشی می‎روید، تازه متوجه شوید که طلای شما تقلبی است!

 1. طلای آب شده

شما می‎توانید طلای دست دومی است که مغازه‎های طلافروشی از افراد می‎خرند. این طلای دست دوم را می‎توان در کوره‎های مخصوص ذوب کرد. برای خرید این نوع از طلا، همانند طلای دست دوم بهتر است از مغازه‎های متعبر خرید کنید. یکی از مزایای این نوع طلا، معافیت آن از مالیات است. از مزایای دیگر این نوع طلا این است که شما آن را به قیمت همان عیاری که برای آن مشخص شده است خرید و فروش می‎کنید. اما برای فروش طلای نویی که خریداری کرده‎اید، خریدار قیمت عیار پایین‎تری را به شما پیشنهاد می‏دهد. نقدشوندگی بالای این نوع از طلا نیز یکی از مزیت‎های آن نسبت به سایرین است.

 1. شمش طلا

شمش یکی دیگر از گزینه‎های سرمایه‎گذاری در طلا است. این نوع طلا نسبت به سایرین معمولا اعتبار بالاتری دارد. البته این نوع از سرمایه‎گذاری بیشتر برای کسانی که مبالغ قابل توجهی دارند، مناسب است.

 1. صندوق‎های سرمایه‎گذاری طلا و سکه

یکی از راه‎های سرمایه‎گذاری در طلا که می‎توانید به جای خرید فیزیکی طلا و سکه، از آن به سود مطمئن و بی دردسرتری برسید، سرمایه‎گذاری در صندوق‎های سرمایه‎گذاری است. انواع مختلف صندوق‎های سرمایه‎گذاری در مقاله”صندوق‎های سرمایه‎گذاری” معرفی شده‎اند. یکی از مزیت‎های این صندوق‎ها این است که سرمایه شما در اختیار افراد متخصص است که ممکن است شما این تخصص را نداشته باشید. این صندوق‎ها را در بازار بورس می‎توانید معامله کنید. کارمزد کمتر، ریسک کمتر و عدم تحمل هزینه‎ها و زحمت‎های نگهداری طلا و سکه از جمله علل جذابیت این صندوق‎ها هستند. یکی دیگر از مزیت‎های سرمایه‎گذاری در این صندوق‎ها این است که به دلیل حضور این صندوق‎ها در بازار بورس اوراق بهادار، با مبالغ کمتر از قیمت یک سکه می‎توانید اقدام به سرمایه‎گذاری در طلا و سکه کنید. البته از معایب این صندوق‎ها می‎توان به نقدشوندگی کمتر آنها به ویژه در روزهای نزولی بازار بورس اشاره کرد.  این صندوق‎ها با استفاده از سرمایه‎های مشتریانش اقدام به سرمایه‎گذاری بر اوراق مبتنی بر سکه می‎کند. البته بخشی از سرمایه دریافتی را نیز در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‎گذاری می‎کنند. سود این صندوق‎ها مانند سایر سرمایه‎گذاری‎ها به نرخ ارز و قیمت جهانی طلا بستگی دارد. در بورس ایران صندوق‎های مذکور باید حداقل 70% در سکه طلا و حداکثر 20% در اوراق مشتقه مبتنی بر طلا سرمایه‎گذاری کنند. 4 صندوق مبتنی بر طلای بورس ایران عبارتند از : صندوق لوتوس با نماد طلا، صندوق سکه طلای مفید با نماد عیار، صندوق زرافشان امید ایرانیان با نماد زر و صندوق مبتنی بر سکه طلای کیان گوهر. اطلاعات مربوط به معاملات صندوق‎های طلای بورس را می‎توانید در سایت www.tsetmc.com مشاهده کنید.

 1. گواهی سپرده کالایی

گواهی سپرده کالایی همانطور که در مقاله “بورس کالا چیست” توضیح داده شد نشان دهنده مالکیت شما بر کالای مذکور در گواهی است. این نوع از گواهی سپرده کالا غیر قابل انتقال به غیر است. همانطور که در مورد قبل ذکر شد، صندوق‎های مبتنی بر طلا نیز از این روش برای سرمایه‎گذاری استفاده می‎کنند. سکه‎هایی که در این روش معامله می‎شوند، 22 عیار و با وزن 8.13 گرم هستند. شما با در دست داشتن این گواهی می‎توانید به خزانه‎داری بانک مربوطه مراجعه کنید و سکه‎های خود را دریافت کنید. البته توجه داشته باشد که ارزش هر گواهی برابر است با 10% ارزش یک سکه طلا. این روش نیز از مالیات معاف است. برای این روش نیاز به کد معاملاتی و اقدام از طریق کارگزاری دارید. کارمزد معاملات گواهی سپرده کالایی و طلا مطابق تصویر زیر از سایت بورس کالای ایران در تصویر زیر است:

 

 

همانطور که در مقالات آینده در مورد اصول سرمایه‎گذاری موفق صحبت خواهد شد، یکی از اصول سرمایه‎گذاری تشکیل یک سبد است. بهتر است برای یک سرمایه‎گذاری با ریسک پایین و مطمئن‎تر مجموعه از دارایی‎ها را برای خود درنظر بگیرید. شاید بتوان گفت کی از موارد مهم برای تشکیل یک سبد سرمایه‎گذاری با ریسک پایین، وجود طلا در آن است. با توجه به میزان تورم، تغییرات نرخ ارز و سایر مسائل اقتصادی و سیاسی، می‎توانید طلا را به عنوان یک گزینه جذاب سرمایه‎گذاری در نظر داشته باشید.

موفق و پیروز باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید